Makaleler » Blog » Damacana Sular Sağlıklı Mıdır?
resimKonu
 

İçme suyu olarak evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız damacana sular pek çok sağlık sorununa sebebiyet vermektedir. Damacanalar polikarbon denilen maddeden üretilmektedir. Polikarbon dönüşümlü bir maddedir ve sağlığa çok ciddi zararı bulunmaktadır. Uygun koşullarda saklanmayan damacanalar ishal, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi pek çok sağlık sorununa sebep olmaktadır.

 

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine göre 1 damacananın kullanım ömrü 75 dolum olarak belirlenmiştir. Damacanalar her kullanım öncesi tam otomasyon sistemiyle yıkanması gereken ürünlerdir. Yıkama işlemiyle birlikte sterilizasyon işleminden geçirilen damacanaların mutlaka dezenfektanlı su ile yıkanması gerekmektedir. Damacanalar bu süreçte öncelikle dış yıkama olmakla birlikte 5 ayrı yıkama ünitesinden geçmektedir. İç yıkama ünitelerinde deterjan ve dezenfektanlı sularla yıkanan damacanalarda kalıntı bulunma riski oldukça yüksektir. Damacanalarda biriken bu kalıntılar zaman içerisinde vücudumuzu zehirlemekte ve dönüşü olmayan sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

 

Uzun süre damacanada bekleyen suları tükettiğinizde ise aldığınız risk daha da artmaktadır. 8 gün boyunca güneş ışığında bekletilen damacanalarda yüksek derecede BHT maddesi tespit edilmektedir. BHT maddesi uzun vadede maruz kalındığı takdirde iç organlara ciddi zarar vermekle birlikte sinir sistemi, kan ve karaciğer için toksit haline gelmektedir. Bu sebeple yırtık, delikli, eskimiş damacanaların kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Ancak birçok firma damacana maliyetlerini azaltmak amacıyla yıllarca aynı ürünleri kullanmaya devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı denetlemeleri sonucunda birçok firmanın damacanalarında koliform bakteriye rastlanmıştır. Koliform bakteri ise bağışıklık sisteminin zayıflatmakta ve kanlı ishal gibi hayati derecede önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasında aktif rol oynamaktadır.

 

Damacanalardan su ihtiyacınızı karşılamak bile bile kendinizi zehirlemektir. Damacanaların hangi ortamlarda doldurulduğu, ne kadar süre damacanalarda bekletildiği, güneş ışığına ve nemli ortama ne kadar maruz kaldığını bilmemekteyiz.

 

Bekleyen su değil, her zaman canlı su yani ARITMA SUYU için! Su Arıtma Cihazlarımızı incelemek için TIKLAYIN.

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
...
Genç Odası
...
Bahçe Mobilyaları
...
Oturma Odası

Bursa su arıtma sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Arıtmamarket, sektörün önde gelen markalarını en iyi fiyat garantisi ile kullanıcılarıyla buluşturmaktadır. Su arıtma cihazı kullanımı sanayileşmenin ve şehirleşmenin artmasıyla büyük önem kazanmıştır. Su arıtma cihazları suyun içerisinde bulunan tehlikeli ve zararlı organizmaları ortadan kaldırarak sağlıklı su tüketimine imkân veren teknolojik cihazlar olan su arıtma sistemleri, hem işyerleri ve ofislerde hem de evlerde kullanılabilen son derece pratik kullanıma sahip cihazlardır. Su arıtma Bursa firmaları arasında satış öncesi ve sonrası sunduğu hizmetlerle Arıtmamarket ön plana çıkan firmalardan biridir. Arıtmamarket sayesinde kent yaşantısında ortaya çıkan ihtiyaçlardan birisi olan su arıtma cihazı gereksinimleri konusunda son derece fonksiyonel, kaliteli ve ekonomik çözümlerden yararlanabilirsiniz.

MarkaClick E-ticaret Sistemi ile hazırlanmıştır.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır